Kam vlastně jezdíme na tábor.
Víte kam vlastně jezdíme na Letní tábor? Mrkněte se na kousek historie kraje, který je pro nás již 12 let místem pohody.
Vitorazko a Rapšach
Podle různých archivů obsadily Čechové tento kraj již v prvních stoletích po Kristu. V devátém století bylo toto území patrně součástí panství Slavníkovců. Z roku 827 Jsou zmínky o prvním knížeti, který pocházel s tohoto kraje a jmenoval se Vitorad. Ten založil nad řekou Lužnicí hrad, který nesl stejnojmenný název. Takže již víte od koho pochází název kraje - Vitorasko.
Od té doby se postupem času začalo místní obyvatelstvo poněmčovat. Také tento kraj připadal jednou k rakousku po druhé k čechám. Za husitských válek padli Nové Hrady a celé Vitorazko ke knížectví rakouskému. Až po první světové válce, po podepsání Germainského míru 2.7.1919 bylo rozhodnuto o připojení území k Čechám. V té době byl Řapšach spíše menší městečko. I s okolními osadami (Spáleniště, Malý a Velký Londýn, Paris, Kunšach a Nová ves u Klikova.) zde žilo 3500 obyvatel. Okolní přírodu tvořily hlavně bažiny a blata.
Dnes už to tak nevypadá, protože byly nesmyslnými melioracemi vysušeny a změněny na okolní pastviny. Zajímavostí je, že před rokem 1989 měla vládnoucí strana s Rapšachem také své plány. Měl se změnit na první socialistickou ves v Československu. Dokonce byla obří maketa Vystavena v Moskvě na výstavě úspěchů socialismu. Naštěstí tento plán byl zrušen hned na samém počátku. Zbyly z něj jen dvě bytovky na návsi. V roce 1985 končí i samostatnost obce. Ta následně spadá pod Suchdol nad Lužnicí.
Dračice
Každý zná údolí Dračice v okolí tábora. Dnes je zde Přírodní rezervace, která sahá od státní hranice k obci Klikov. Až do konce devatenáctého století zde však pusto nebylo. V okolí Dračice byly největší železárny v Čechách. Byly tu vysoké pece na tavení železa. Hamry na jeho zpracování a mlýny na mletí železné rudy, která se těžila v okolí. Díky vyčerpání železné rudy a jejímu drahému dovozu se do dnešního dne zachovaly jen ruiny. Všechno bylo opuštěno a k dílu zkázy ještě přispěla velká povodeň.
Dnes to těchto krajů jezdíme mi a užíváme si hlubokých lesů, klidného údolí s protékající Dračicí a k místům doby železné se chodíme koupat. Je tu fajn.