Co kde roste II.

Ahoj táborníci! Minule jsme si pověděli něco o jehličnatých stromech, jenže každý, kdo se občas podívá do lesa nebo projde aspoň parkem pozná, že jehličnaté stromy nejsou v lese jediné. Kromě nich tu můžeme najít ještě stromy listnaté, které na zimu opadávají a mají bohatou korunu. Mezi nejčastější listnaté stromy v okolí tábora patří především...

Dub zimní (letní)

Dub je mohutný pomalu rostoucí strom s velmi tvrdým dřevem. Jeho koruna bývá velmi košatá a bezpečně ho poznáme podle laločnatých listů. Semenem dubu je žalud, který se sbírá na podzim a v zimě je přidáván do krmelců, jelikož má bohatý obsah živin potřebných pro zvěř. Dub byl také pro mnoho národů posvátným stromem (především pro Kelty a Slovany). Nejstarší duby jsou i 1500 let staré.

Dunb zimní

Buk lesní

Buk má tenký, hladký kmen světle šedé barvy. Koruna není tak rozvětvená, listy jsou vejčité s viditelnými žilkami. Plodem jsou trojhranné bukvice, které jsou ukryté v ochlupeném obalu. Dřevo je velmi ceněné a středně tvrdé. V okolí tábora se vyskytuje kolem cesty k peřejím.

Dunb zimní

Javory

Představují velkou skupinu listnatých stromů rostoucích v naší přírodě. Jsou to vzrostlé stromy s košatým větvením, jejich listy jsou hluboce vykrojené a jsou národním znakem Kanady. Plody jsou okřídlené, rostoucí ve dvojici. Ve větru rotují a jsou tak unášeny mnoho stovek metrů od mateřského stromu. Stáří stromu dosahuje nejvíce ke 400 let.

Dunb zimní

Bříza bělokorá

Patří mezi nejhojnější druh stromu v celé Evropě. Kůra má typickou černo-bílou barvu a odlupuje se v proužcích. U starších stromů může být značně ztvrdlá a popraskaná. Listy jsou trojúhelníkovité s pilovitými okraji. V květu vytváří dlouhé převisle útvary nazývané jehnědy, které svým tvarem připomínají housenky. Březová kůra je také nejlepší náhražkou papíru při rozdělávání ohně a březové větve hoří, díky svému obsahu pryskyřice, velmi dobře i syrové.

Dunb zimní