Klíšťata

Prázdniny ještě sice nezačali, ale na varování před tímto parazitem není nikdy pozdě. Nejen v přírodě, ale i v městských parcích se touto dobou setkáme s houfy klíšťat. Víte jak se zachovat při jeho ulovení?

Klíšťata vyhledávají všechny teplokrevné živočichy. Kromě klíšťové encefalitidy přenášejí tzv. lymeskou boreliózu. Proti této nemoci zatím neexistuje očkovací látka, proto musíme být ostražití.

Domácí lov klíšťat by měl být uspořádán i po krátké procházce lesem či parkem vyšší trávou. Příliš nepomáhá ani přiléhavý oděv – hledat musíme všude, protože tito cizopasníci vyhledávají na lidském těle místa s jemnější pokožkou. Kromě tradiční likvidace klíšťat udušením a vytažením máme k dispozici moderní přípravek Diffusil ve spreji – doporučuje se zlehka z blízkosti postříkat a po chvilce viklavými pohyby pinzetou klíště vytáhnout. Látky na bázi organofosfátů klíště bezpečně usmrtí, ale ranku je potom třeba dezinfikovat např. jodovou tinkturou či použít Septonex sprej. Zvýšené opatrnosti je třeba na obličeji a v blízkosti očí a jiných sliznic. Oba prostředky jsou k dostání v lékárnách bez lékařského předpisu.

Starost o přikousnutá klíšťata není zbytečným luxusem. Riziko onemocnění boreliózou se totiž významně snižuje, pokud klíště opatrně odstraníme do 24 hodin. Borelie se vyskytují v jeho slinách a střevním obsahu a infikováno jimi je v našich krajích údajně asi 30 % klíšťat. Pokud na pokožce pozorujete mapovité zarudnutí, které není na dotek bolestivé (někdy bývá doprovázeno chřipkovými příznaky), vyhledejte bez odkladu lékaře, protože to mohou být první příznaky boreliózy. Spoléhat se na účinnost repelentů je krátkozraké, proto je dobré i po sebemenším kontaktu s přírodou se důkladně prohlédnout a nic nepodceňovat.

Na LT Střelnice každý, kdo "uloví" klíště je odborně ošetřen a odměněn upozorňovací kartičkou pro rodiče, aby se předešlo zbytečným komplikacím při zapomenutí táborníka.