Tři typy ohňů

Mezi táborové dovednosti patří i znalost jednotlivých typů ohňů. Na letním táboře určitě znalosti o jednotlivých typech ohňů využijete. A věřte, že není oheň jako oheň. Jsou totiž ohně, u nichž platí nepsaná pravidla, jak pro stavbu, zapalování a chování. Tak alespoň ty nejslavnostnější.

Hranice

Hranice

Hranice je nejslavnostnější tvar ohně, i když většina táborníků dává přednost pagodě pro její ladnější tvar. Avšak již staré národy používali hranici třeba k pohřbívání významných zemřelých. Ze všech typů ohňů dává hranice největší žár.

 



Pagoda

Pagoda

Pagoda je nejvíce používaným tvarem slavnostního ohně. Stavíme ji pro ohně zahajovací i závěrečné. Pagoda se dá postavit jako čtyřboká, nebo šestiboká. Šestiboká má výhodu, že se nemusí dělat záseky, aby se nerozjížděla, po zapálení vytvoří vysoký, štíhlý plamen, nevýhodou je možnost zapálení jen ze tří stran. O tom však až dále. Šestiboká pagoda se dá postavit i s tzv. komínem. Musí být štíhlá, stavěná do výšky, třeba i z osmi a více pater. Než se začne vycpávat, umístí se doprostřed silnější poleno. Vnitřek nevycpáváme jen jemných chrastím, které rychle vzplane, naopak prokládáme silnějšími větvemi i rozštípnutými polínky. Po řádném vycpání opatrně vytáhneme poleno, po němž nám vznikne komín. Po zapálení ze tří stran plamen vyskočí komínem a vytvoří nádhernou plamennou růži (květ) asi metr nad pagodou. I když tento úkaz netrvá dlouho, je efektní a není často k vidění.



Pyramida

Pyramida

Je nejjednodušší tvar ohně. Používá se nejvíce na intimnější typy ohňů jako jsou slibové,nebo jen posezení celého tábora a trávení delší večerní chvilky. Též se staví k besednímu. Všechny táborové ohně stavíme ze suchého, zdravého dřeva. Dřevo na přikládání (jeho množství volíme podle předpokládané délky programu) rovnáme poblíž. Porušením pravidel by bylo během táboráku odbíhat do lesa pro chybějící dřevo. V táborovém ohni nespalujeme dřevo použité na táborové stavby, např. s hřebíky apod.



Použitá literatura

JIROUŠEK, Zbyněk. Ohně a obřadnictví [online]. 2007 [cit. 2007-10-21]. Dostupný z WWW: < http://www.stribrnareka.cz/ >.